top of page

Posjeti ove zanimljive muzeje. Istraži, prouči i poigraj se.

Slikamo kao Rabuzin

Zalazak sunca

Travke

Tušem i perom smo crtali travke, a zatim istraživali nešarene tonove laviranim tušem.

Crta i boja

Različitim crtama nacrtali smo cvjetove, a zatim smo uvježbavali slikanje vodenim bojama, istraživali načine nanošenja boje i vode, povlačenja kista, iskorištavanja efekata "razlijevanja" flomastera ... i strpljivost.

Oblikovanje plastelinom

Inspirirani izložbom U Žitnici, odlučili smo još proučavati zanimljivosti o životinjama i nastavili na Likovnoj kulturi. Poigrali smo se plastelinom i oblikovali po jednu odabranu životinju. Mnogima je bio zanimljiv mungos i šljuka bena.

Sunovrat (kontrast toplo-hladno)

Pisanice

Pisanice smo "gradili" strukturnim crtama i istraživali optičku varku.

Dvorac

Ponovno smo se vratili temi volumena i mase u prostoru. Nakon građenja ulica u suvremenom gradu opet smo formirali četveročlane skupine, ali ovaj put smo otišli u prošlost i kutijicama oblikovali svoj dvorac. To smo učinili nakon što smo promotrili i opisali nekoliko dvoraca. Posebno nas je zaokupila ideja unutarnjeg dvorišnog prostora. Studentica nas je odlično vodila i motivirala i uz ostvaren zadatak "usput" smo se dobro namaštali o životu, onom svakodnevnom, ali i ratovanjima oko našeg dvorca. Zbog toga su se pojavila i kule i puškarnice ...

TONOVI ZELENE BOJE

U skladu s temom kojom se bavimo posljednja dva tjedna nismo mogli zanemariti ovu prikladnu motivsku korelaciju. Tako smo odabrali kivi. Prerezan plod smo promatrali i opisivali uočavajući ponajprije boje. Pokušali smo tu razliku zelenih nijansi izraziti tonovima zelene boje.

POZIV NA MASKENBAL

Istraživali smo odnos teksta i slike i procjenjivali jesmo li uspješno prenijeli poruku. Radeći u paru, vježbali smo dogovaranje i usklađivanje ideja. Zaključili smo kako je vještina rezanja škarama još uvijek nešto što mnoge muči i ometa u izražavanju zamišljenoga.

NAŠ GRAD

Danas smo se odlično zabavili gradeći kutijicama. Uočili smo da osim građevina grad čini i prostor koji se provlači između njih, trgovima i ulicama. U skupinama, a zatim u paru obikovali smo trg, dvije ravne i dvije zavojite ulice. Usput smo razgovarali o namjeni trga i ulica. Mašta se razigrala pa smo dobili poslovnu ulicu s visokim neboderima, ali i ulicu mode, zatim ulicu umjetnosti s muzejima i sasvim običnu ulicu.

SNJEGOVIĆ U ZIMSKOJ NOĆI

S obzirom da već znamo kako dobiti svijetle, a kako tamne tonove, odlučili smo se opušteno poigrati tonovima. Bio je predviđen drugi motiv, ali  učenici su se jednoglasno odlučili za snjegovića i u razgovoru predviđali hoće li ga ili ne imati od čega napraviti ovih praznika. Slatke su to brige koje more drugaše, ali bar nam je sat protekao u ugodnom ozračju, a što je najvažnije - cilj je ostvaren. 

ČESTITKA

Izrađujući čestitke sa simbolom drvca koje smo ušarenili bojama, uživali smo razmišljajući o blagdanima koji nam dolaze i kako se vrijedi potruditi oko čestitke kada je izrađujemo za naše najdraže.

KONTRAST TOPLO-HLADNO

Tople i hladne boje suprotstavljali smo na motivu golog stabla. I dalje nam je tehnika tempere kada rabimo puno boja "najteža", "treba dobro ispirati kist, razmišljati koje ćemo boje nanositi na neki dio papira, a da se ne pomiješaju ili zaprljaju..."

VUČEDOLSKA GOLUBICA

Sjećajući se žrtve Vukovara u Domovinskom ratu crtali smo jedan od simbola toga grada heroja tušem i perom ili drvcem.

OBLIKOVANJE

Na skulpturi Milene Lah "Obitelj" koja krasi naš jaskanski središnji trg i mami svako dijete da se popne u krilo brončanih roditelja, proučavali smo odnose veličine masa i pokušali oblikovati svoju skulpturu na istu temu.

 

 

 

KONTRAST TOPLO-HLADNO

Danas smo "službeno" naučili što je to kontrast toplo-hladno iako to znamo odavno, a i rabimo tu riječ. Nakon igre asocijacija i uočavanja problema na likovnoumjetničkim djelima, portretirali smo prijatelja ili prijateljicu u klupi slikajući flomasterom. Naučili smo da se flomasterom može i slikati ako ispunjavamo bojom plohe. Zato smo se i odlučili na mali format da ne mučimo flomastere. Uglavnom, u analizi smo za likovni problem odvojili malo vremena jer je tu sve jasno, ali smo zato uživali u komičnim stranama naših portreta i raznim dosjetkama koje su iz toga proizašle. Sat Likovne kulture može biti itekako zabavan! 

Špine

Degradacija boje

Današnji zadatak bio je vrlo zahtjevan, tražio je veliku sabranost i dobro slušanje uputa. Nakon što smo na reprodukcijama tražili i imenovali čiste osnovne i izvedene boje, uočavali svijetle i tamne tonove, zamijetili smo jednu koja je djelovala nekako "zamućeno", "tužno", sumorno". Usporedili smo boje kojima je naslikana s bojama na ostalim slikama vedrog ugođaja. Zaključili smo da zagasiti tonovi ostavljaju takav dojam.

Sada je slijedio naš rad. Kako dobiti takve zagasite boje? Prvo smo miješanjem crne i bijele dobili tri različita tona sive koje smo pomiješali s odabranom bojom. Kao motiv na kojem ćemo vježbati, odabran je list u različitom položaju na papiru. Boja za pozadinu je svakom učeniku ostavljena kao slobodan izbor. Tako smo u analizi, uz ostalo, zaključili kako se bolje ističu listovi s "različitijom" bojom pozadine. To je lijep uvod u proučavanje kontrasta što nas očekuje i čime ćemo se baviti u drugom razredu kada je o boji riječ.

Ječam

Strukturnom crtom gradili smo klasove, brkove crtali olovkom i uspoređivali karakter crta nastalih olovkom i pastelom. Usput smo saznali puno zanimljivosti o ječmu. To je uz raž i pšenicu vrlo stara žitarica i jako zdrava. Gladijatore su čak nazivali onima koji jedu ječam jer su prije borbi jeli ječmenu kašu i sušeno voće. Koristio se prije pšenice, a danas se koristi u varivima, od njega se proizvodi ječmeni slad, napitak poput kave, pivo itd.

"Jaja za leženje on u vrtu sadi"

Sigurno ste pogodili tko to svaki posao na svoj način radi! Antuntun.

Ova nas je pjesma inspirirala da oblikujući glinamolom prikažemo suprotnost glatke i hrapave površine. Radili smo u paru. Izoranu zemlju još uvijek možemo vidjeti u našem zavičaju, a jaja su pravi primjer glatke površine.

Bilo je prilično zahtjevno oblikovati glatka, mala jaja i "posaditi" ih u glineni vrt!

Dobro smo se zabavili, a u komentarima se nije štedjelo autore, posebice raspored jaja između brazda. Iako nam ritam nije bio zadani problem, mnogi učenici su spontano uočili i komentirlali ovo kompozicijsko  načelo.

PERO

Na današnjem satu smo proširili znanje o crti i saznali da osim obrisne crte kojom opisujemo neki lik/obli izvana postoli i GRADBENA ili STRUKTURNA CRTA koja gradi lik iznutra, od sredine prema van.

Iako smo mogli crtati i primjerenijim sredstvima za ovaj zadatak, bilo je zabavno školskom kredom pokušati ostavljati trag i na papiru i istražiti kako karakter crte ovisi o pritisku naše ruke i krede na podlogu.

MRTVA PRIRODA

Na prvom "slikarskom" satu ove godine ponovili smo osnovnu podjelu boja što smo naučili u 1. r. i primijenili znanje o obrisnoj crti s prošlog sata. Nastavili smo s upoznavanjem slikara H. Matissea i nekih njegovih slika koje je slikao šarenim bojama poput nekih njegovih prijatelja iz tog vremena. Naučili smo što je mrtva priroda, malo uvježbavali način nanošenja boje i isprobali neke korisne savjete o uporabi kistova i sl. Čišćenje za sobom važan je dio sata koji također treba uklopiti. Tek kada je sve bilo uredno, analizirali smo uporabu svih boja, raspored komada voća, odabir boja za tanjur i pozadinu. Komentari su bili iskreni i pošteni i primljeni "bez ljutnje" i zamjeranja.

PRIBOR IZ PERNICE

Ponovili smo različite vrste crta i imenovali smo ih. Opcrtavali smo dlanove, ruke, lik jednog dječaka. Tako nastaje obrisna crta. Zatim smo proučavali Matisseove crteže stabala i tražili obrisne crte grana i listova. Odabrali smo nekoliko predmeta iz pernice, rasporedili ih na papiru i opcrtali crnim flomasterom. Nakon toga je uslijedila igra crtama različitih boja koje su se širile oko svakog predmeta. Bilo je zabavno "provlačiti" crte, paziti da se sijeku, "zamišljati" njihov tok ispod već nacrtanih crta i nastaviti dalje.

bottom of page