top of page
Silk Texture

I Picasso je slikao pijetla...

Danas smo naučili nešto o još jednom svjetskom umjetniku Pablu Picassu. Nakon promatranja i opisivanja dijelova tijela, oblika, boje perja realnog, "pravog" pijetla, promatrali smo i Picassovu sliku s istim motivom. Svi su bili iznenađeni "dječjim" prikazom pijetla. Većini je laknulo jar su shvatili da se od njih ne očekuje fotografska točnost u slikanju i prikazu onoga što promatraju. Naprotiv, kad se i veliki slikari mogu igrati bojama i oblicima i tako se izražavati, kako tek ne bi mogli prvašići. Na kraju su oni koji su to željeli, opisali svoj rad objašnjavajući odabir boja i oblika. Neki su bili vrlo zadovoljni svojim radom, a nekima ruka i nije baš slušala ono što je um naumio. Predivna je bila iskrenost, ozbiljnost i objektivnost u opisivanju. U ovom slučaju to nam je možda i najvrednije postignuće ovoga sata. 

picasso.png
pijetli.jpg

Slikamo travu oponašajući slikarski rukopis Vincenta van Gogha

rukopis.png

Dio opće kulture je i poznavanje likovne umjetnosti. Veliko je to i široko područje, a učitelj kao kreator poučavanja samostalno i s odgovrnošću odabire one umjetnike s čijim će se djelima  učenik sigurno nekada susresti. Možda se cilj čini preabicioznim, no iskustvo je pokazalo da učenici rado primaju, pamte, razmišljaju o životima umjetnika koji im, kao i njihovo stvaralaštvo, tako postaju bliži i razumljiviji. Upoznavanje nekih detalja i zanimljivosti umjetnikova života pomaže u uživljavanju u njegov umjetnički put i razvoj i jača motivaciju za rad i izražavanje. O van Goghu ćemo još mnogo detaljnije učiti u sljedećim razredima inspirirajući se ponekom njegovom poznatom slikom. Kao prvašići, krenuli smo s fokusiranjem na njegov rukopis po kojem je prepoznatljiv - debeo nanos boje, kratki, ošti, potezi kistom, nanos boje direktno na podlogu. Zato smo slikali travu, jednostavan motiv, kako bismo se fokusirali upravo na poteze i miješanje boja tijekom povlačenja kista po podlozi. Na kraju smo dodali poneki žuti maslačak na naše bujne travnjake.

van gogh.png
slike.png

BICIKL

BICIKL.jpg

KOCKAVICA

Što je kockavica?

Kockavica je proljetnica koja raste u rano proljeće. Vrlo je rijetka i strogo je zaštićena. Ima dugačke i uske listove. Na vrhu stabljike je cvijet koji zbog težine visi. Cvjetovi imaju šest latica neobična izgleda. Šare na laticama su u svjetlijim i tamnijim nijansama ljubičaste boje. Svojim izgledom podsjećaju na hrvatski grb od čega potječe naziv cvijeta – kockavica. Kockavicu je ugrozio čovjek tako što je njezina staništa pretvorio u obradive površine.

Nakon opisa i promatranja, učenici iznose dojam koji je na njih ostavio cvijet. Uspoređuju ga s poznatim proljetnicama.  Imenuju boje i određuju ih kao izvedene boje.

Zatim izdvajaju  likovni element crtu promatrajući Klleov Dvorac na kojem uočavaju male četverokute kao gradivne elemente i boju kojom su oslikani. Rasporedom boje naglašava se silueta dvorca. Pitanje i poticaj za učenike - kako na sličan način flomasterom najprije nacrtati kockavicu, a zatim je oslikati ljubičastom i zelenom bojom?

Uslijedila je kratka analiza plakata za kazališnu predstavu Svebor uz objašnjenje da mnogi likovni umjetnici likovno oblikuju i plakate. Plakat je oblik obavijesti o nekome događaju koji se najavljuje ili sadrži poruku koju se želi poslati ljudima povodom nekog događaja, važnog dana i slično. Plakat najčešće sadrži tekst i sliku. Slika je obično neki vrlo pojednostavljen oblik, a tekst je kratak i napisan velikim slovima kako bi ga prolaznici mogli brzo uočiti i usput pročitati.

Nakon građenja cvijeta crtom i oslikavanja pazeći na specifičnosti akvarela istražujući miješanje boja te stvaranje nijansi i efekata nastalih razlijevanjem flomastera – učenici su u predviđen prostor pokušali napisati poticajnu poruku kao doprinos zaštiti ove proljetnice.

kockacica.PNG

MAČKA

mačke.jpg

Današnja tehnika kolaža podrazumijevala je trganje papira i strpljivo građenje lika mačke. Prethodno smo razgovarali o mački, opisivali je, saznali po čemu je posebna kao vrsta, karakter svoje mačke uspoređivali s Tomom, Garfieldom ili Mačkom u čizmama... usporedbe i argumentacije su zaista bile originalne. Nakon prilično "dosadna rada" ipak su nastale različite mačke s osobnošću. Još se netko muči s tehnikom, ali napredujemo. 

Ono što je uslijedilo, bilo je puno zabavnije. Upoznali smo jednog francuskog slikara koji je pred kraj života, zbog bolesti, morao "slikati škarama". Opisivali smo detaljno njegova tri kolaža i izlagali svoje mišljenje o značenju svake slike.

Matisse.png

Neka od poticajnih pitanja za  upoznavanje tehnike i nekoliko djela H. Matissea. Učenici su promatrali sliku "Snop" i "Konj, jahač i klaun" te "Ikar". Kratka analiza započela je pitanjem što je prikazano na slici i što sve vide. Na koji je način umjetnik slagao plohe papira? Koje je boje papira koristio? Jesu li svi oblici jednake veličine ili se razlikuju? Po čemu se još razlikuju? Što ti je najuočljivije na slici? Zbog čega misliš da ti je baš taj oblik najprije privukao pažnju? Kakav dojam na tebe ostavlja ova slika? Kako se osjećaš dok je promatraš? Zašto? Možeš li zaključiti koju je slikarsku tehniku rabio ovaj umjetnik? I vi ste danas radili u tehnici kolaža,  kao i ovaj umjetnik, no na malo drugačiji način. U čemu je razlika?

Mogla su se čuti razna, maštovita tumačenja: različita viđenja snopa, gdje je jahač, gdje je klaun i što se snjima događa, što predstavlja duga, zakrivljena, žuta, uska ploha (uzde, traku na cilju za vrijeme utrka...) Sve je zaintrigirala priča o Ikaru i njegovu letu u visine (crvena točka je srce koje je sretno jer je uspio doći do zvijezda i sl.) . Dogovorili smo se da ćemo otkriti što se Ikaru na kraju dogodilo. 

Zaključak: I prvašići, za svoju dob, mogu ozbiljno razgovarati o likovnim djelima i analizirati ih.

SLUŠAMO GLAZBU I SLIKAMO

Kako smo slikali danas? Poslušali smo skladbu Allegro Georga Philippa Telemanna.

Nakon slušanja učenici na uobičajen način određuju tempo i ugođaj te pokušavaju odrediti izvođače. Imenovanje instrumenta koji se ističe olakšan je  malom jezičnom igrom u kojoj učenici od ponuđenih slova sastavljaju traženu riječ. Na kraju opisuju izgled instrumenta i određuju visinu, odnosno boju zvuka u odnosu na ostale puhačke instrumente koje poznaju (rog, trombon, tuba, klarinet). Oboa je drveni puhački instrument koji je na prvi pogled najsličniji klarinetu, ali se na početnom dijelu cijevi nalazi i kratka metalna cjevčica.

Kada bi se trebala odabrati boja kojom bi se mogao oslikati oboin zvuk, koja bi bila najbolja? Obrazloži.

Kojom bi se bojom mogli prikazati neki drugi instrumenti? Navedi primjere.

Obrati pažnju na duljinu trajanja tonova i brzinu skladbe. Kakvim bi se potezima kista mogao dočarati tempo skladbe? - Ovako je otprilike tekao razgovor.

Zadatak je bio mrljama i potezima te svim šarenim (duginim) bojama kojima žele i koje odaberu, prikazati svoj doživljaj skladbe Allegro. Talijanska riječ allegro u glazbi znači veselo, živo i brzo.

Za vrijeme slušanja i slikanja trebalo je obratiti pažnju i na zvukove ostalih instrumenata koje se osim oboe pojavljuju, na dijelove u kojima se čuju svi zajedno i na one u kojima se čuju samo neki instrumenti.

Nakon opisivanja svojih radova i radova drugih učenika  učenici su upućeni da promotre djelo Kompozicija VII, koje je naslikao umjetnik (Kandinski) za kojega je glazba bila vrlo važna u njegovu slikarstvu. U analizi se učenici usmjeravaju na promatranje boja, ploha, ritma te ih se potiče da iskažu kakav je dojam slika ostavila na njih.

original_fb1c9e24-4e7f-427d-9936-5b0f4cc9a204_20250219_123653.jpg

OBLACI

Istraživali smo teksturnu crtu na motivu oblaka. Odabranu vrstu crta trebalo je dosljedno ponavljati i tako rasterirati obrisnom crtom nacrtan oblak. Još uvijek zahtjevan zadatak je što preciznije rezati škarama no to ustrajno vježbamo jer tako radimo na poboljšanju koordinacije oka i ruke i finih pokreta prstiju koje trebamo "prisiliti" da rade točno ono što mozak želi. Izrezane oblake složili smo u kompoziciju na zagasitoj podlozi.

Oblaci 1.PNG
Oblaci2.PNG

VESELE PTICE

Od više različitih ploha kolaž papira učenici su slagali kompoziciju koja podsjeća na motiv ptice. Istraživali su odnos veličina pojedinih dijelova tijela. Zadatak je bio rezati što urednije. U razgovoru i analizi osvrnuli smo se na dojam koji ostavljaju plohe jarkih boja i pastelnih. Učenici su istaknuli radove s više detalja te opisivali različite položaje ptica.

ptice.PNG

SRCE U SNIJEGU

Na satu Hrvatskoga jezika gledali smo stari, zanimljiv i vrlo poučan animirani lutkarski film Srce u snijegu. Razgovarajući o filmskoj priči i postupcima likova osvijestili smo različite osjećaje koji se pojavljuju zbog lijepih i ružnih postupaka drugih... Neki su se prisjetili svojih sličnih iskustava i svojih reakcija. Od filmskih izražajnih sredstava svi su primijetili ulogu glazbe, a bilo je komentara kako djeluje smirujuće. 

(Zanimljivo je da "spor" ritam glazbe i jednostavna radnja nije bila prepreka za visoki stupanj uživljenosti.) 

Na satu Likovne kulture bavili smo se pak likovnim jezikom, radeći zahtjevnom tehnikom tempere te smo prikazivali snjegovića na početku i na kraju filma.

Zanimljivo je i to da je bilo prekrasnih objašnjenja značenja "srce u snijegu" i sintagme "ostaviti srce". :)

Srce u snijegu.png

NAŠI ŠARENI SNJEGOVIĆI

20250108_113250.jpg
20250108_113652.jpg

I TO SAM JA

Neki od predloženih sadržaja za ostvarivanje odgojno-obrazovnog ishoda iz domene Umjetnost u kontekstu su i jednostavni vizualni znakovi i poruke. Predmetni kurikul nudi i izbornu temu Zajedno smo različiti (Učenik likovnim i vizualnim izražavanjem istražuje pripadnost skupini, vršnjacima, obitelji i zajednici te važnost prihvaćanja različitosti, međusobnog uvažavanja i tolerancije.) Zadano se odlično može povezati i sa specifičnim ciljevima Abecede prevencije (razvoj samopoštovanja i pozitivne slike o sebi, uočavanje sličnosti i razlika u odnosu na druge te osobne specifičnosti…).

Za likovno izražavanje odlično je poslužio često korišten motiv ruke. Razgovorom, interpretacijom igrokaza, u kojem dvoje prvašića razgovara i upoznaje se te jednostavnim likovnim zadatkom, učenicima je približen pojam vizualnih znakova i poruka. Zadatak je bio jasno se predstaviti jednostavnim crtežima koje će i drugi moći nedvosmisleno protumačiti i tako crtežima reći još ponešto o sebi – koje mi je omiljeno jelo, sport, igra, hrana, kućni ljubimac i još ponešto što mi je važno. Na sredinu dlana trebalo je napisati svoje ime, a plohe između crteža obojiti osnovnim i izvedenim bojama.

Podsjetimo se da je preporuka za ostvarivanje odgojno-obrazovnog ishoda OŠ LK A.1.2. upoznavanje tehnika i primjena onih postupaka kojima se razvijaju fine motoričke vještine (preciznost, usredotočenje, koordinacija prstiju i očiju, sitni pokreti). U ovom slučaju trebalo je opcrtati ruku, osmisliti i nacrtati znakove, obojiti plohe dovoljno snažnim pritiskom bojice da se izbjegnu bljedunjavi tragovi, izrezati oblik i zalijepiti ga na podlogu. Na kraju se i mnogo razgovaralo. Prijatelj u klupi je trebao prepoznati značenje crteža, a učenici su zatim sami govorili o sebi i svojim interesima. Završili smo isticanjem pozitivnih osobina i traženjem posebnosti pazeći na riječi koje upotrebljavamo kako se nitko ne bi osjetio povrijeđenim.

I ova radionica bila je korak dalje u boljem upoznavanju, osvješćivanjem različitosti uz istovremeno isticanje prihvaćanja istih.

Ruke.jpg

DJEČJA PRAVA

20.11. obilježava se Međunarodni dan dječjih prava i rođendan UN-ove Konvencije o pravima djeteta. Deklaraciju o pravima djeteta usvojila je 1959. Generalna skupština UN-a, a trideset godina kasnije usvojena je i Konvencija o pravima djeteta čija je potpisnica i Republika Hrvatska.

O dječjim pravima već smo razgovarali  na satima Prirode i društva, ali i o odgovornostima koja proizlaze iz tih prava.

Pogledali smo kratki film o  dječjim pravima https://youtu.be/AC4v4go2eQ8.

Zatim smo razgovarali kako nekim jednostavnim slikama oblikovati plakatić koji prikazuje dijete i druge motive koji mogu podsjećati na prava. Npr. kocke, igračke kao simbol prava na igru, a knjihe kao simbol prava na obrazovanje. U središtu nam bi bilo veselo i bezbrižno dijete. To je bila prilika pojasniti značenje piktograma, pokušati uočiti vizualnu poruku piktograma i ulogu stilizacije oblika. Kombinirali smo kolaž i crtu. I dalje vježbamo što urednije rezati te pomalo svladavamo pojam formata, kombiniranja ploha u zadanom formatu, odabir boja i veličina. Mnogo je to zahtjeva na samom početku likovnog izražavanja, no cilj nam je upoznati što više područja likovne umjetnosti.

DJEČJA PRAVA.jpg
DJEČJA PRAVA1.jpg

TIKVICE

Ponovno smo oblikovali, ali ovaj put plastelinom. Zamjerka ovom materijalu je zadana boja i manja masa što ograničava učenike u izražavanju. No, kako smo mi na početku istraživanja što više tehnika i upoznavanja rrazličitih materijala, plastelin nam je upravo zbog odlične podatnosti odgovarao za izradu minijaturnih tikvica i to ne uobičajenih već "bradavičastih". Opisivali smo fotografije stvarnih tikvi, a na nekima u jesenskom kutku potražili sve te pojedinosti i posebnosti po kojima se razlikuju. Oblikovanje izbočina bila je usput i odlična vježba za finu motoriku te za ustrajnost u dovršavanju zadatka. 

tikvice_edited.jpg

UKRASNI KELJ​​

Nastavljamo s istraživanjem tehnike akvarela, kompozicije i smještaja motiva u formatu kao i kombiniranja dvije tehnike - crtanja i slikanja. Motiv nam je bio ulrasni kelj čije smo rubove nastojali što vjernije prikazati zakrivljenim crtama. Još jedan izazov bio je ostati ustrajan u dovršavanju zadatka. Uspoređivali smo radove - obike motiva, kombinaciju boja i ukupni dojam.

ukrasni kelj.jpg

NAŠE SKULPTURE

Danas smo naučili da likovnoj umjetnosti pripada i skulptura i da osim na ravnoj plohi bojom i crtom možemo oblikovati i u prostoru nekim drugim materijalima. Koristili smo glinamol i pokušali oblikovati jedno oblo i uglato tijelo. Inspiracija su nam bile skulpture "Bik" i "Glava".

Za početak trebalo je strpljivo pripremati grumen glinamola kako bi postao mekan, topao i podatan za oblikovanje. Mnogi su se prvi puta susreli s ovim materijalom, a dojmovi su bili različiti. Cilj nam je upoznati što više različitih sredstava za likovno izražavanje i naučiti neke osnovne radnje kako bismo kasnije mogli zaista izraziti i napraviti rukama ono što smo zamislili u glavi.

bik i glava.PNG
skulpture.jpg
skulpture 1.jpg

JESENSKI LIST

Ponovno smo crtali po promatranju. Ovaj put usrdotočili smo se na lisne žile, njihov smjer, oblik, položaj i veličinu. Kao podlogu iskoristili smo rad s pretprošlog sata. List je inače bio motiv cijelog dana, ali na satu likovne kulture trudili smo se dubinski ga promatrati, pronalaziti gotovo matematičke pravilnosti u rasporedu i ponavljanju. Sve više spoznajemo kako je vrlo teško rukom prikazati ono što okom vidimo... No, ovo je tek početak na kojem učimo likovnu abecedu pa je najvažnije dati sve od sebe, truditi se i ne odustati. Mnogo se uči i zadnjih pet minuta kada opisujemo i analiziramo radove drugih učenika, uspoređujemo izvedbe i uočavamo neuobičajena rješenja.

radovi list.png

ŠARENI KUKURUZ

Iz bogatog jesenskog kutka uzeli smo klip kukuruza i dugo promatrali njegov oblik, raspored zrnja u sredini, na vrhu i pri dnu. Opisivali smo komušinu, njezin izgled i teksturu. Kako crtama nacrtati klip kukuruza samo nižući crte i njima gradeći oblik od sredine prema van? To je puno zahtjevniji zadatak no što se čini na prvi pogled. Saznali smo i kakvi sve prečaci postoje, no naglasak je bio na ustrajnosti i strpljivosti. 

Naravno da smo prije dobro promatrali i opisivali crte na Kleeovim i Šercerovim radovima. 

Nakon crteža prema promatranju nastavili smo suprotno - dodati boju zrnima po zamišljanju i izmišljanju.

 

kukuruz radovi.png

JESENSKA HALJINA ZELENOG LISTA

Na prošlom satu smo prvi put slikali vodenim bojama i polako upoznajemo tehniku.  Nastavili smo i na današnjem satu. Za to nam je poslužila jedna likovna priča.

Jednom davno postojao je jedan veliki, lijepi list.

Jedva je čekao jesen jer je čuo od borova, jela i smreki da će ujesen njegova haljina postati šarena i da će jednoličnu zelenu boju zamijeniti najljepše boje jeseni.

List im je vjerovao i jedva je čekao da se dani skrate i da se to čudo već jednom počne događati.

Tako je bio sretan kad je vidio da je njegov susjed u zajedničkoj krošnji odjednom počeo malo žutjeti.

Malo, pomalo i drugi listovi su počeli dobivati crvene, žute, narančaste mrlje koje su se tako lijepo nadopunjavale i izmjenjivale. Samo, sad se već počeo i brinuti.

Svima se to događalo, osim njemu. Bio je vrlo tužan i nesretan. Možda se baš on od svih najviše radovao jesenskoj haljini, a samo je on ostao zelen.

Za njegovu tugu saznala je Jesen i odlučila mu pomoći.

Pozvala je Žutu, Narančastu i Crvenu boju i zamolila ih da daju sve od sebe i nježno, s puno pažnje oboje zadnji zeleni list.

Boje su to, naravno s veseljem i učinile.

Zaplesale su svoj zadnji ples te jeseni i vrteći se, vijugajući i lagano poskakujući ostavile su svoje tragove na našem tužnom i zabrinutom listu.

Kada je svanulo jutro i kada je naš list vidio svoju jesensku haljinu, pogodite kako se osjećao?

Učenici su trebali naslikati ples žute, narančaste i crvene boje.

Trebali su zamisliti da je papir list iz priče kojem će plešući kistom promijeniti boju u najljepše jesenske boje.

Pokretima ruke zrakom oponašaj pokrete boja.

ŽUTA, NARANČASTA i CRVENA plesale su, vijugale, poskakivale i vrtjele se ostavljajući za sobom predivne tragove.

jesenske boje.png

Nakon rada učenici su boje iz priče tražili na Monetovoj slici "Zalazak".

Slika1.jpg

KAKO NASTAJU IZVEDENE BOJE

Nakon što smo upoznali osnovne ili kako ih učenici često zovu "glavne" boje, došao je red i na izvedene. Ovo je ujedno bio prvi susret s akvarelom pa smo najprije uvježbali raspored slikarskih sredstava na našoj klupi - položaj vodenih boja, čašice, vrstu kista i papira, podlogu za slikanje. Na posebnom papiru smo malo vježbali nanošenje boje na podlogu, ispiranje kista prije uzimanja druge boje, miješanja, dodavanje različite količine vode.

Na animiranom prikazu i demonstracijom vidjeli smo koja boja nastaje miješanjem dvije osnovne boje. 

Sve te boje pokušali smo pronaći i na likovnim djeloma. U tome nam možda najbrže i najlakše mogu pomoći fovistička djela specifična po jarkim i čistim bojama. Učenici su imenovali motive oslikane osnovnim i izvedenim bojama koje ne odgovaraju bojama u stvarnosti. Postoji li u stvarnosti plavo, ljubičasto ili crveno stablo? Zašto bi po tvom mišljenju slikari uopće htjeli stvarnost oko sebe slikati na drugačiji način? Na ovo pitanje se, zasad, ne očekuje odgovor, već je ono tu da bi potaklo učenike na promišljanje o ovoj temi. (OŠ LK B.1.1. Učenik razlikuje likovno i vizualno umjetničko djelo te prepoznaje osobni doživljaj, likovni jezik i tematski sadržaj djela).

Više je slikara prije stotinjak godina odlučilo prestati slikati stvarnost kakvu vide oko sebe pa su počeli slobodno koristiti čiste boje koje su izravno istiskivali iz tube na platno. Kasnije će se mnogi drugi slikari ohrabriti i početi svoje istraživanje likovnog izražavanja. No, produbljivanje ove teme nas očekuje u svakom sljedećem razredu po malo. ​​

izvedene.png

Zadatak je bio istražiti nastajanje izvedenih boja tako da na papir potezima i mrljama nanesu po dvije osnovne boje oslikavajući plohe veličina i oblika koje žele.

Na mjestu dodirivanja boje će se spojiti, pomiješati i nastat će nova, izvedena boja. 

Drugi dio zadatka bio je zatvorenom, zakrivljenom crtom opcrtati dio plohe na kojem je nastala izvedena boja. Te plohe trebalo je  povezati različitim crtama (ravnim, zakrivljenim, izlomljenim isprekidanim, vodoravnim, kosim, okomitim..)

Na kraju ponavljamo sve što smo radili i što smo naučili. Posljednje pitanje je bilo kako jednim imenom zovemo narančastu, zelenu i ljubičastu. Točan odgovor je bio na vrhu jezika - "izmišljene", "napravljene", "stvorene" pa vrlo blizu "izvedne" i na kraju ipak izvedene!

pano izvedene.jpg

SLIKAMO KAO PIET MONDRIAN - IGRAMO SE PRAVOKUTNICIMA I KVADRATIMA

Došao je red i na, za nas, novu tehniku - kolaž. Kako proširivati, uvježbati znanja i primjenu novih pojmova, a da ne bude pomalo dosadno ili ponavljajuće? Kako zahtjevan zadatak za učenike 1. razreda "upakirati" u priču koja će ih zainteresirati, a da opet i ta priča ima svoju svrhu? Ovdje nam je za to poslužila priča o nizozemskom slikaru poznatom po svojim slikama za koje je dvadesetak godina koristio samo tri boje - crvenu, žutu i plavu. S nekoliko crtica o njegovim početcima učenici su mogli vidjeti i slikarov put razvoja kao slikara - od slika s prepoznatljivim motivima poput vjetrenjača i pejzaža preko varijacija pozatih stabala sve do posljednje apstraktne faze. Tako se nenametljivo učenike uvodi u poimanje likovne i vizualne umjetnosti bez obveze da išta namjerno upamte. U procesu koji je pred nama upoznavat će i druge slavne umjetnike, uočavati sličnosti i specifičnosti te polako oblikovati i zauzimati stav. 

Prvi koraci su i najteži - uredno rezati plohe papira,  uredno lijepiti na podlogu, a pritom razmišljati o svojoj, zanimljivoj kompoziciji za što smo inspiraciju potražili u Mondrianovim djelima.

Mondrian ppt.PNG
Mondrian.PNG

                           TRČIMO OKO KAPICA

Nastavili smo s istraživanjem crta. Ovaj put je dugačka, zakrivljena crta predstavljala put trčanja u koloni oko kapica na način sličan kako to radimo na tjelesnom. Tako smo lakše naučili da se crte razlikuju i po svom toku, ali i karakteru što ovisi koje sredstvo koristimo. Flomaster nas baš neće iznenaditi jer uglavnom ostavlja jednoličan trag, no za današnji zadatak nam je bio sasvim dobar. Bilo je tu još novih pojmova koje smo s lakoćom razumijeli. Npr. osnovne boje - crvena, žuta i plava te ritam. Ritam smo povezali s ritmom u glazbi pa smo ga tražili i na radovima kao dosljedno ponavljanje odabranog smjenjivanja boja. Bilo je zanimljivo na tuđim radovima pronalaziti ritam boja, ali i otkrivati gdje se "raspao". Kao i uvijek, neizbježno je "tražiti" realne likove u apstrakciji tako da smo otkrili da isti prikaz svatko vidi drugačije. Izazov je bio i biti dovoljno strpljiv u dovršavanju rada i bojanju krugova/kapica. Od umjetnika danas nam je uzor bio Alexander Calder i njegovo djelo "Bez naziva".

Alexander Calder, Bez naziva, 1963..jpg
kapice.jpg

                           MOJA ŠKOLSKA TORBA

Naš prvi sat Likovne kulture dočekan je s mnogo različitih očekivanja. Svatko je želio raditi nekim novim materijalom koji su vidjeli u likovnim kutijama i crtati nešto po svom izboru...., a onda je učiteljica najavila jedan novi nastavni predmet koji je također vrlo, vrlo važan.

Kako u matematici počinjemo s matematičkom abecedom, u nastavi jezika s hrvatskom abecedom, tako i u području likovnosti počinjemo od likovne abecede, odnosno onoga što čini likovni jezik. Za početak to su točke i različite crte, zatim boja, ploha, površina, prostor i volumen.

U kratkoj prezentaciji učenici su prvo iz skupine različitih umjetnika izdvojili one koji pripadaju likovnoj umjetnosti, zatim su uspoređivali parove crteža i slika istog motiva, ali prikazanih drugačijom likovnom tehnikom. Na kraju su opisivali vrlo detaljno svoje torbe pa sve to što su nabrojali trebali su po promatranju prikazati samo crtama. Važan dio sata koji gotovo nikad ne presačemo je analiza svih radova. Učenici obično sjednu pred ploču i opisuju svoj i radove drugih učenika i osvrću se je li i kako je ostvaren likovni zadatak. Na početku nam je cilj "pošteno" opisivati radove, a ne hvaliti rad najboljeg prijatelja.

Ovo je tek prvi mali korak prema prilično ambicioznom cilju i ostvarivanju kurikulom zadanih ishoda:

OŠ LK A.1.1.

Učenik prepoznaje umjetnost kao način komunikacije i odgovara na različite poticaje likovnim izražavanjem.

OŠ LK A.1.2.

Učenik demonstrira poznavanje osobitosti različitih likovnih materijala i postupaka pri likovnom izražavanju.

OŠ LK B.1.1.

Učenik razlikuje likovno i vizualno umjetničko djelo te prepoznaje osobni doživljaj, likovni jezik i tematski sadržaj djela

OŠ LK B.1.2.

Učenik uspoređuje svoj likovni ili vizualni rad i radove drugih učenika te opisuje svoj rad i vlastiti doživljaj stvaranja.

OŠ LK C.1.1.

Učenik prepoznaje i u likovnom radu interpretira povezanost oblikovanja vizualne okoline s aktivnostima, sadržajima i namjenama koji se u njoj odvijaju.

- OŠ LK C.1.2.

Učenik povezuje neki aspekt umjetničkog djela s iskustvima iz svakodnevnog života te društvenim kontekstom.

torbe 2.PNG
torbe1.PNG
bottom of page