SLIKAMO KAO FOVISTI
Upoznali smo neke slikare koji su istraživali kako prikazati prostor na plohi. Osim prikaza prostora tonovima boja, neki su koristili šarene boje i njihovo prostorno djelovanje.
VESELI PLAN NAŠEG GRADA
Na Prirodi i društvu učimo o snalaženju u prostoru. Tako smo upoznali plan i geografsku kartu.
Na jednom starom planu našeg grada odabranu plohu oslikali smo bojama komplementarnog kontrasta po izboru. Ovaj put smo koristili flomaster kao slikarsko sredstvo budući da smo oslikavali male plohe. Bilo je zanimljivo prepoznavati poznate dijelove grada i proučavati odnose između ulica i trgova te zgrada.
NARODNA UMJETNOST - ORNAMENT
U veljači često odabiremo sadržaje vezane uz baštinu i narodne običaje. Tako je na likovnom odabran cvjetni motiv kao ornament kakav možemo vidjeti u narodnom vezu sjeverne i središnje Hrvatske.
Polazište je bila narodna umjetnost. Što je narodna umjetnost, gdje se pojavljuje, koji su se motivi koristili za ukrašavanje nastambi, uporabnih predmeta, nakita, odjeće… Izdvajamo pojam ornamenta te na primjerima vezova uočavamo ritam i simetriju.
Zadatak je plastelinom oblikovati ornament kao niski reljef. Učenici su slobodni u kreiranju i kombinaciji elemenata s glavnim zadatkom da ostvare ritam i da njihov ornament bude simetričan.
U samovrednovanju su se trebali osvrnuti na sve dijelove sata.
YAYOI KUSAMA
Yayoi Kusama poznata je japanska književnica, kiparica i slikarica. Bavila se i dizajnom i filmom.
Počela je slikati koristeći motiv mreže i točkica. Njezina djela prepoznatljiva su upravo po ovim elementima i jarkim bojama. Po njenim riječima metodom točkica istražuje neograničenost svemira i beskonačnosti.
Smatra se jednom od preteča pop-arta, minimalizma i feminističke umjetnosti.
Izlaže po cijelom svijetu. Jedina je umjetnica koja svoja djela uspješno prodaje na svim kontinentima.
2014. njezine izložbe dnevno je posećivalo oko 9 000 ljudi.
I mi smo se okušali u slikanju na njezin način koristeći četiri elementa likovnoga jezika - točku, crtu, plohu i boju.
ZIMSKI PEJZAŽ
ŠARENA DRVCA
SNJEGOVIĆI
VODOTORANJ
ČIČAK
Jedan od obveznih likovnih pojmova (OŠ LK A.3.1.) koje donosi kurikul za nastavni predmet Likovna kultura u 3. razredu je značenje crta. Obrisnom crtom bavili smo se na samom početku nastavne godine, a sada nastavljamo s gradbenom crtom. Već smo u drugom razredu crtali maslačak strukturnim crtama, ali ih nismo imenovali.
Na ovome satu naglasak je u objašnjavanju stavljen na građenje oblika „iznutra prema van“, u ovom slučaju kratkim izlomljenim crtama.
Učenici su crtali promatrajući granu čička. Nakon motivacije i najave zadatka, najavljeno je i vrednovanje uradaka ocjenom i pojašnjeni su kriteriji za svaki element vrednovanja. Elementi vrednovanja su bili 1. građenje oblika strukturnim crtama (NE crtanje obrisnom crtom pa popunjavanje crtama), 2. kompozicija i smještaj u formatu i zahtjev crtanja po promatranju s obzirom da je svaki par učenika imao svoju granu čička na klupi. S obzirom da je učenicima tako dodatno naglašeno na što treba posebno obratiti pažnju, njihova usredotočenost i trud bili dugotrajniji i veći.
Dodavanje boje je bio tek dodatni zadatak (što nije vrednovano) već smo samo iskoristili priliko za dodatno istraživanje mogućnosti akvarela oslikavajući male plohe.
CRTE MOGA PRSTA
Nastavljamo se baviti znanstvenicima Nakon Baltazara upoznali neke prave znanstvenike i izumitelje. Izdvojili smo Ivana Vučetića i saznali na koji je način otkrićem o jedinstvenosti papilarnih linija unaprijedio rad policije i istražitelja. zatim smo istraživali otisak vlastitog kažiprsta. Igru smo nastavili produljenjem crta s kažiprsta i njihovim zanimljivim tokovima.
PROFESOR BALTAZAR - PLAKAT
Uz Svjetski dan audiovizualne baštine i Svjetski dan animiranog filma učenici 3. razreda su radili plakat na temu omiljenog profesora Baltazara u kombiniranoj tehnici (gvaš i flomaster). Na prvom satu su oslikavali pozadinu tonovima boja, a na drugom dodali lik Baltazara i slova. U samovrednovanju su se osvrnuli na svoju aktivnost u svim dijelovima sata, u obrazlaganju mišljenja i ostvarenju likovnih zadataka..
PATULJAČKO NASELJE
Naš projekt zajedničkog čitanja romana Probuđena zvona polako privodimo kraju. Kako nam pisana iječ daje izvrsnu priliku zamišljati slike u svojoj mašti bez utjecaja ilustracija, nastajale su divne slike i crteži raznih kućica, šume, likova iz romana... Ovaj smo put zajedno gradili tri odvojena naselja koja smo na kraju spojili u jedno. oblikovali smo glinamol ponavljajući znanja o masi i odnosu mase i prostora. sastavni dio zadatka bio je predstaviti svoju kućicu, objasniti po čemu je posebna i zašto. Već naviknuti na taj nezaobilazni dio sata, svi su pripremili neku zanimljivost i posebnost svoje kućice.
MONOTIPIJA "Golubica mira"
Sat smo započeli sa zanimljivim podatcima o glubu kao vrsti ptice, njegovim osobinama i vrstama goluba. Učenici su se prisjetili goluba iz Priče o Noi i njegovoj korablji u kojoj golub donosi grančicu masline, kojom označava kraj potopa i početak novog života. Tako se goluba doživljava kao glasnika (dobrih) vijesti, čija se karakteristika zadržala do danas.
Likovni zadatak odnosio se na upoznavanje grafičke tehnike monotipije. Usporedili smo je s kartonskim tiskom i uočili glavnu razliku - monotipijom nastaje samo jedan otisak. Nakon otiskivanja, pažnju smo posvetili pravilnom upisivanju signature.
GOSPOĐA JESEN
Na trenutak je Jesen dobila ljudske osobine.
Zadatak je bio koristiti kombiniranu tehniku i naslikati jesen kao ljudski lik. Njezin portret treba prikazivati glavu, vrat i dio ramena. Za prikaz lika koristili smo obrisnu crtu i flomaster. Usput smo promatrali proporcije lica. Nakon crtanja uslijedio je glavni zadatak - slikanje jesenske frizure toplim bojama gustim nanosima boje. Na kraju je trebalo pozadinu oslikati hladnim bojama akvarelom kako bi se kontrastom još jače naglasila izražajnost toplih boja.
Gusti nanos boje, kontrast toplo-hladno proučavali smo na slici "Voćnjak" Maurice de Vlamnicka.
NAŠ RAZREDNI GRB
Na dan demokratskih izbora u našem razredu na likovnom smo izrađivali grb našega razreda s ciljem odabira jednog grba koji će nas predstavljati.
Učenici su se upoznali s nastankom grbova u prošlosti i njihovim značenjem. Uočili su različite oblike i boje koje se koriste pri izradi grbova.
Zadatak je bio da uz te osnovne upute pokušaju odabrati simbole koji su posebno važni našem razredu. tako se na većini grbova našao Čupko, naša razredna maskota i vjerni narančasti mačak, bijela majica kao simbol za TZK, naočale i bilježnica ili knjiga kao znak učenja...