Nematerijalna kulturna baština
Naša je domovina bogata nematerijalnom kulturnom baštinom.
Nematerijalno kulturno dobro mogu biti razni oblici i pojave duhovnog stvaralaštva što se prenose predajom ili na drugi način, a osobito:
-
jezik, dijalekti, govori i toponimika, te usmena književnost svih vrsta;
-
folklorno stvaralaštvo u području glazbe, plesa, predaje, igara, obreda, običaja, kao i druge tradicijske pučke vrednote;
-
tradicijska umijeća i obrti.
Na satu Likovne kulture bavili smo se motivom tradicijske igračke. Saznali smo detalje i zanimljivosti vezane uz ovo umijeće te ponovili i upoznali neke likovne pojmove poput ornamenta, simetrije te pozitivnog i negativnog prostora plohe. Kombinirali smo plohe i pokušali stvoriti što zanimljiviju kompoziciju uz naglasak na maštovitost ukrašavanja dealjima.
U studenom i prosincu proučavat ćemo prošlost naše domovine.
Krenuli od doseljenja Hrvata na današnji prostor.
Tijekom učenja, osim udžbenika i radne bilježnice koristit ćemo i ostali radni materijal - priče i legende, radne listove, vremenske crte, povijesne karte, prezentacije i kvizove te druge alate.
Jedno staro, ali vrijedno pomagalo svakako je pano u učionici. Pri ruci nam je svaki odmor. Bogat sadržajem daje mogućnost svaki dan proučiti djelić i tako proširivati i usustavljivati znanje.
I na satima Prirode i društva i na satima Hrvatskoga jezika učili smo o glagoljici kao jednom od tri pisma kojima su se služili Hrvati u svojoj prošlosti. Stoga smo glagoljična slova iskoristili kao motiv za istraživanje pointilizna i optičkog miješana boja. Bilo je vrlo teško strpljivo ustrajati u dovršavanju zadatka iako smo saznali da je slikar G. Seurat na nekim svojim slikama radio i do dvije godine.