Perunika - grafička modelacija
Od 2000. godine nacionalni cvijet Hrvatske, perunika - bio je naš motiv. Iako ne tako omiljena tehnika olovke ovaj put bila je odlična za novi izazov. Pokušali smo prikazati trodimenzionalnost na plohi različitom gustoćom crta.
Rekompozicija
Rekomponirali smo plohe u bojama hrvatske zastave i povezali sa sadržajima Sata razrednika povodom Dana državnosti.
Pop-art
Malo zabave na likovnom na kraju 4. razreda. Zadatak je bio donijeti omot najdražeg slatkiša na sat Likovne kulture. Ovaj neobičan zahtjev probudio je znatiželju i motivaciju. Donekle nezahtjevan zadatak u smislu izvedbe poslužio je zapravo kao prilika približiti pop-art, smjer u likovnoj umjetnosti iz druge polovice prošlog stoljeća.
Pokret je inspiriran vrijednostima i simbolima masovne popularne kulture te potrošačkoga društva (stripovi, reklame, filmske zvijezde i dr.).
Učenici su promatrali radove R. Lichtensteina i A. Warhola. Posebno neobični i zanimljivi bili su motivi iz svakodnevnog okruženja čovjeka poput naljepnica na konzervama s hranom ili bocama. Odabirom naših motiva ne želimo reklamirati slatkiše već samo promišljati o jednom od umjetničkih pravaca. Važan ishod je povezivanje umjetničkih djela s iskustvima iz svakodnevnog života te društvenim kontekstom i naravno, zabava. (OŠ LK C.4.2.)
Vincent van Gogh
S van Goghom su se učenici susretali i ranije, no sada su proširili znanje o životu ovog poznatog umjetnika. Pomoću kratkog videa ponovili su osnovno iz njegova životopisa. Zadržali su se na najpoznatijim slikama koje su stavili u kontekst njegova života, njegove životne priče te se tako dublje zainteresirali. Kao motiv za današnji rad poslužila je slika Bademov cvijet koju je slikar naslikao kao poklon povodom rođenja svog nećaka. Učenici su imali priliku promotriti uvećanu površinu slika i tako uočiti specifičan umjetnikov nanos boje. Uz dobivanje nijansi boja različitim načinima miješanja glavni zadatak bio je oponašati slikarev rukopis.
Tradicijska arhitekura
Što smo radili?
U stvaralačkom procesu i izražavanju učenik koristi informacije o tradicijskoj arhitekturi, usmjereno opažanje te pozitivni i negativni dio plohe. Istražuje tehniku kartonskog tiska. Opisuje primjere narodne baštine, uočava specifičnosti stambenih objekata pojedinih dijelova Hrvatske. Opisuje radove s obzirom na tehničku izvedbu i rad u tehnici kartonskog tiska te na zanimljivost i sklad kompozicije.
Čamac na jezeru
Istraživali smo kombiniranje crta i tonova. Koristili smo lavirani tuš, pero i kist. Ova zahtjevna i ne baš omiljena tehnika zadala je dosta muke, posebno kako tehnički izvesti ono što želimo. Ponašanje tuša na mokroj podlozi je nepredvidivo, ponekad neželjeno, a ponekad iznenađujuće.
Pozitivni i negativni prostor plohe
Isprepletene trake
Učenici su preplitanjem rasteriranih papirnatih traka nastojali oblikovati što razigraniju kompoziciju.
Zimski zalazak
Osnovni zadatak bio je ostvariti kromatsko-akromatski kontrast, a to smo pokušali na motivu zimskog zalaska i slikanjem temperom.
Kosti i mišići
Pluća i disanje
Moja skulptura
Dva školska sata bavili smo se izradom jedne apstraktne skulpture koristeći se iistražujući kaširanje kao tehniku koju ne koristimo tako često. Za mnoge je bio izazov upotrijebiti domaću smjesu za kaširanje i rukama oblikovati vlažan papir kao glinu. Zadatak kombiniranja udubljenih i ispupčenih dijelova, a ponegdje i prošupljenih bio je glavni cilj. Završni izgled upotpunili smo dodavanjem osnovnih i izvedenih boja te crne i bijele.
Snjegovići
Kako prikazati zaobljenost na plohi proučavali smo usmjerenim promatranjem na konkretnim primjerima osvijetljenih predmeta te na reprodukcijama umjetničkih djela. Uz malo koncentracije i zahvaljujući dosadašnjem iskustvu uspjeli smo oživjeti naše snjegoviće!
Radost
Upoznali smo američku umjetnicu Almu Thomas i oponašajući njezin stil slikanja i slikarski rukopis pokušali naslijat osjećaj radosti.
Hladnoća
Kako likovnim elementima prikazati, izraziti osjećaje? Iako češće koristimo realistične motive, povremeno je dobro pokušati i okušati se u izazovu prikaza emocija.
Nakon proučavanja simbolike boja u radovima Picassa iz plave faze te nekih drugih umjetnika, hladnim bojama kolaž-papira i kombiniranjem raznih oblika prikazali smo vlastiti doživljaj hladnoće.
Crveni fićo
Kao i svake godine u studenom razgovaramo o gradu heroju - Vukovaru, o Domovinskom ratu i sa zahvalnošću se prisjećamo svih hrabrih branitelja koji su dali svoje živote za našu Domovinu.
Ove smo godine proučavali pojam fiće kao dijela pop-kulture u bivšoj državi pa smo tako pogledali i kratak video iz Osijeka s početka sukoba. Moćno vojno vozilo pregazilo je malog fiću kojeg je nasred ceste ostavio njegov vlasnik kao znak protesta nad samovoljom moćnog i naoružanog neprijatelja. Proučili smo i instalaciju "Fićo gazi tenka" koju su postavili branitelji grada Osijeka.
Glinamolom i plastelinom smo pokušali prikazati kako je fićo moćniji od tenka.
Šarene vjetrenjače
U našu učionicu smjestila se farma vjetrenjača. Oblikovali smo vjetrenjače, ali tako da lopatice izgledaju zabavno i šareno. Usput smo, osim likovnih pojmova s naglaskom na osnu simetriju, ponovili i ponešto o obnovljivim izvorima energije.
Slikamo kao Mate Celestin Medović
Nakon upoznavanja stvaralaštva M. C. Medovića, zaustavili smo se na njegovoj pelješkoj fazi. Slikali smo pejzaž iz mašte s vrijesom oponašajući njegov slikarski rukopis i nanoseći boju kratkim potezima i u gustim namazima.
Park iz ptičje perspektive
Kombinacijom ploha od kolaž-papira i rasteriranih ploha različitim crtama prikazali smo park. Naučili smo što je raster te pokušali dosljedno ispuniti nastale plohe odabranim elementima.
Ptica
U tehnici papir-plastike izrađivali smo pticu povodom Svjetskog dana životinja. Ponovili smo sve što smo do sada učili o odnosu mase i prostora i na skulpturama smo prepoznavali plošno istanjenu masu. Izbočenja u prostor postigli smo raznim izbočenjima papira urezivanjem i lijepljenjem.
Slikamo kao Pollock
Upoznali smo još jednog umjetnika Jacksona Pollocka i njegovu inovativnu tehniku slikanja. Nakon zanimljivosti iz njegova života i rada, pokušali smo oponašati tehniku kapanja i nanošenja boje bez dodira kista o podlogu.
Harmonija oblika
Svijetlim i tamnim nijansama odabrane boje slobodnim likovima učenici grade kompoziciju. Polazište je bila Kleeova Fuga u crvenom i Bachova fuga.
Moj neobični suncokret
Pravom suncokretu učenici su trebali promijeniti oblik, izabrati kadar i zadano naslikati nijansama koje su pokušali postići kredama u boji. Osim van Goghovih suncokreta poticaj su bila i djela Georgie O'Keeffe.
Zvjezdano nebo
Tušem i perom učenici su pokušali dočarati pokrenutost i treptavu svjetlost zvijezda. Ponovili su različitost crta po toku, karakteru i značenju. Specifičnosti tehnike uočavali su na van Goghovim crtežima posebno se zadržavajući na Zvjezdanoj noći. Zadatak je bio zamisliti odabrani kadar zvjezdane noći i kompozicijom crta prikazati pokrenutost, gibanje i protočnost.