top of page

Slika, igra, priča - poticaj Joan Miro

Nastavnu godinu smo počeli i završavamo temom „Slika igra priča“. Već u prvom razredu upoznali smo slikara Joana Mirόa. On nam je posebno blizak jer u našoj školi postoji mural inspiriran njegovim djelom Vrt. Stoga smo pogledali i glazbenu animaciju istoimenog djela. https://youtu.be/yDWPOkrJ0B8

Saznali smo još neke informacije o slikaru. Opisivali smo njegova djela, imenovali boje, uočavali kontrast toplih i hladnih boja.

Zadatak je bio naslikati slobodne likove istaknute širokom crnom crtom i međusobno ih spojiti crtom, odnosno s rubom papira. U kombinaciji boja trebalo je primijeniti kontrast toplo – hladno. Na kraju 2. razreda učenici polako upoznaju osobitosti tehnike, a nakon ovog zadatka uvidjeli su potrebu dobrog ispiranja kista pri promjeni boje.

Album s radovima: https://photos.app.goo.gl/mgkXKWme81iGRKSX7

pano.jpg
ishodi.JPG
Miro.png

Ususret Danu državnosti

Zadatak je bio stvoriti kolažem sliku koja svojim bojama i oblikom podsjeća na hrvatsku zastavu.

Na kraju smo ponovno posvetili pažnju razgovoru o današnjem zadatku.

U razgovori su nam poslužila ova pitanja - Čime ste se koristili u radu? Kako kolaž papirom obrađujemo plohu? Na koji ste način varirali pravokutnike i kvadrate? Koji je dio današnjega zadatka bio težak? Na koji ste si način mogli olakšati zadatak? Na kojim se radovima vidi trud u ostvarenju zadatka?  Što misliš na koji bi se način naši radovi mogli iskoristiti u reklamama, spotovima na televiziji, ukrašavanju nekih uporabnih predmeta? Predloži. Na kojim je radovima ostvaren zanimljiv ritam oblika i veličina ploha? Na kojim radovima su likovi jednakih i sličnih dimenzija, a na kojima se jako razlikuju po obliku i veličini?

Osvrnuli smo se i na radove Alme Thomas i potražili sličnosti s našim radovima.

Rekompozicija

Srati rad razložili smo na geometrijske i slobodne likove i stvorili novu kompoziciju. Posebnu pažnju posvetili smo opisivanju vlastitog likovnog rada i radova drugih učenika s naglaskom na početnu ideju, proces stvaranja i rezultat. Učenici su izrazili stupanj zadovoljstva realizacijom svoje početne ideje.

Op art

Istraživali smo neke optičke varke i upoznali jedan umjetnički pravac Op art. Promatrali smo i opisivali djela začetnika tog pravca, umjetnika Victora Vasarelyja.

Zatim smo pokušali jednostavnim trikom povlačenja crta s "izdignućem" dočarati ispupčenost jajeta na ravnoj plohi.

op1.JPG
op.JPG
op2.JPG
op3.JPG

Moj grad

Nakon promatranja snimki gradskih četvrti iz zraka uspoređivali smo razlije između ulica i trgova. razmišljali smo o prostoru ulicama i trgovima kao prostoru omeđenom zgradama. Uspoređivali smo vanjski i unutarnji prostor kao i razliku u ulozi prostora u građevini jednostavna oblika i složenijeg poput dvoraca s mnogo tornjeva, kula i sl. Sve četiri skupine učenike oblikovale su svoj grad, dale mu ime, imenovale ulice, odredile funkciju pojedinih zgrada. Početnu bezidejnost ubrzo je zamijenilo mnoštvo maštovitih ideja.

vrednovanje 3.JPG
vrednovanje 4.JPG

Dizajn naslovnice za "Ružno pače"

Možda najčešća međupredmetna povezanost nastave Hrvatskoga jezika i Likovne kulture ostvaruje se ilustriranjem književnih tekstova. Pokušali smo ilustrirati Ružno pače povezujući više zadataka i iskustava. Za Dan močvara mnogo smo vremena posvetili učenju o nama obližnjoj, a u ovom dijelu Europe posebno važnoj močvari „Crna mlaka“ i uz bogat ptičji svijet promatrali i opisivali specifično raslinje. Ta sjećanja evocirali smo i upotrijebili za oslikavanje svoje naslovnice bajke Ružno pače. Nakon interpretacije djela i ostalih aktivnosti naslovnicu smo dopunili likom labuda nacrtanog obrisnom crtom, izrezali ga i zalijepili na svoj akvarel. Dodavanjem naslova i imena autora istraživali smo odnose slika i teksta. (OŠ LKC.2.1.) Ovaj pokušaj tek je početak, a zaključak učenika je da su u slikanju mogli „malo računati da će možda ispasti zanimljivo kada se na papiru stope razne boje“, ali je zato dosljednost i skladno oblikovanje slova „bilo teško“.

Moj cvijet iz mašte

Motiv „Cvijet iz mašte“ pripada onoj skupini motiva kojeg svaki učitelj bar jednom u četiri godine ponudi svojim učenicima. Čim je riječ o mašti učenicima se pruža beskrajno mnogo mogućnosti za maštovitu izvedbu. Iako je konkretan zadatak „pogodan“ za vrednovanje naučenoga u području stvaralaštva, dobro je prije ocjenjivanja, „vježbati“ učenike u osvješćivanju prolaska kroz stvaralački proces. Tijekom vrednovanja za učenje prati se: učenikova aktivnost i refleksija, njihova sposobnost stvaranja novih ideja i uopće truda u razmišljanju o njima, učenikovo primjenjivanje dogovorenih kriterija vrednovanja u svim etapama izrade likovnog rada…

Učiteljeva podrška je ovdje nužna u smislu konstantnog praćenja učenika tijekom rada. Ponekad jedno ili dva poticajna pitanja mogu u učeniku potaknuti niz neočekivanih asocijacija, ohrabriti ga za primjenu nove ideje.

Također  je vrijedno vrednovanje kao učenje koje mi najčešće provodimo u završnom dijelu sata. Zasad, u 2. razredu, koristimo samo usmjereno promatranje, opisivanje, uspoređivanje, raspravu. Uvijek polazimo od likovnih problema koji ovdje nisu bili strogo zadani, ali smo naglasak ipak stavili na kompoziciju i smještaj u formatu, ritam, kreiranje i kombiniranje slobodnih i ostalih likova. Spontano se pri analizi redovito javljaju asocijacije na realne oblike. Tada se često uključuje autor i „ispravlja“ tumačenje te opisuje što je zapravo htio prikazati. Na taj način se spontano prihvaćaju različita mišljenja o istom radu i pojam različitog tumačenja i doživljaja primjerice, nekog umjetničkog djela i fenomena kako ga svaki čovjek „vidi“ na drugačiji način.

Emoji u stripu

Nastavljamo s učenjem o različitim umjetničkim područjima. Tako smo naučili još nešto više o stripu, kadru, piktogramima te pojmovima emotikoni i emoji.

Pokušali smo napraviti jednostavan strip od šest sličica.

Kapa dvorske lude

Jedan od predloženih sadržaja za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda iz domene Doživljaj i kritički stav (OŠ LK B.2.1.) je i pojam kostimografije. Promotrili smo lik Harlekina kao motiv u nekim likovnim djelima sve do skica kostimografa za kazališne predstave u kojima se pojavljuje taj lik. Glavni poticaj nam je nadolazeće vrijeme maskiranja pa smo njegovu specifičnu kapu izdvojili kao naš današnji motiv. Kapu smo izrađivali u tehnici papir-plastike sa zadatkom ostvarivanja toplo-hladnog kontrasta i ritma dodanih likova. Iako je zadatak imao dosta koraka i pretpostavljao je veću spretnost u baratanju škarama, izrezivanju, kombiniranju i „krojenju“, iščekivanje rezultata je bio najveći poticaj za ustrajnost.

vrednovanje 1.JPG
vrednovanje 2.JPG

Grana pod snijegom

Učenici su obično dodatno motivirani za rad kada se susretnu s novom tehnikom i/ili materijalom. Danas je to nama bio ugljen i kreda (OŠ LK A.2.2.).

Pri prvom susretu osigurava se vrijeme upoznavanja na način da na nekom dodatnom papiru učenici crtaju crte, vježbaju hvat rukom pojedinog sredstva, pritisak o podlogu. Zatim ih se navodi na mogućnost ostvarenja mnoštva različitih crta po karakteru. Sljedeći korak je neki manje zahtjevan likovni zadatak i motiv kako bi se što više usredotočili na istraživanje tehnike. Tako smo i mi odabrali čest motiv u zimsko vrijeme – granu pod snijegom. U analizi smo iskoristili radove za uočavanje sivih tonova i načina na koji su nastali te na kompoziciju i smještaj u formatu. Posebno zanimljiv zadatak učenicima, bilo je fiksiranje praškaste površine lakom za kosu.

Industrijski dizajn

Umjetnost i zajednica“ jedna je od dvije izborne teme u 1., 2. i 3. razredu, a u 4. razredu je na popisu zadanih tema kroz koje bismo trebali provoditi učenje i poučavanje nastavnoga predmeta Likovna kultura. U opisu teme, primjerice u 2. razredu predlaže se sljedeće: „Učenik istražuje likovno i vizualno oblikovanje kao sastavni dio života pojedinca i zajednice (prisutnost likovnog i vizualnog oblikovanja u svakodnevnom okruženju; dizajn, primijenjena umjetnost, vizualne komunikacije, kazalište, spomenici, muzeji, galerije, izložbe, ulična umjetnost).“

U skladu s poznatim didaktičkim načelima krećemo od bližeg i poznatog, od učenikova neposrednoga okruženja i iskustva. Tako smo danas govorili o dizajnu uporabnih predmeta i odabrali motiv šalice. Mnoge predmete koje koristimo u svakidašnjem životu netko je prvi zamislio, nacrtao, oblikovao. Da bi neki predmet koji koristimo ispunio svoju svrhu, treba nam nesmetano poslužiti za to za što je namijenjen i usput privući pažnju nekom neobičnošću. S druge strane, previše dodataka može otežati nesmetanu uporabu predmeta. Učenici su analizirali funkcionalnost nekih primjeraka. Zadatak je bio oblikovati šalicu i ostvariti osnovne uvjete – da može stabilno stajati na podlozi i da ima udubljenje u koje se može uliti tekućina. Primijenili su tehniku udubljivanja mase i izvlačenja za oblikovanje ručke. Za većinu učenika ovo je bio težak zadatak, dijelom i zato što se ne bavimo često oblikovanjem. Današnjim detaljnim promatranjem njihova rada mogu donijeti zaključak da nam treba što više ovakvih zadataka kako bismo nastavili s razvojem fine motorike.

Monotipija

Danas smo upoznali novo područje - grafiku. Saznali da je glavno obilježje grafike dobivanje mnogo jednakih otisaka što je moguće ponovnim nanošenjem boje na matricu. Tako dobivamo mnogo grafičkih listova koje i označavamo na poseban način. Jedna od grafičkih tehnika je i MONOTIPIJA iako njome dobivamo samo jedan otisak (monos). Naš je motiv bila pahuljica koju smo promatrali na nizu uvećanih primjera, uočili šesterokraki oblik koji je zajedničko obilježje svim pahuljicama iako ne postoje dvije potpuno jednake. Na kraju smo označili otisak na propisan način. Nadamo se da će uskoro stići i prave pahuljice i tako nam uljepšati ovaj posljednji mjesec u godini.

pahuljice.PNG

Matisseove ribice

Vrlo često su nam pojedini umjetnici i neka njihova djela vrijedna ilustracija likovnog problema kojim se bavimo na određenom satu. Ponekad, možemo uz osnovnu namjenu opisivanja i promatranja ostvariti i druge ishode te nekim promjenama u postupcima dodatno motivirati učenike. Ovdje dijelim jedan takav način koji je stvorio ozračje natjecanja sa samim sobom – zapamtiti što više detalja na prikazanom djelu. Uz nadogradnju priče o umjetniku kojeg smo već dijelom upoznali analizirajući njegove kolaže, „Crvene ribice“ poslužile su nam za „mentalno uklanjanje boje“, usredotočenje na crte, istraživanje dva različita sredstva i vježbanje rada tušem. U ovom slučaju, učenici su s listom samoprocjene bili upoznati prije samog početka rada.

Smrznuti cvijet

Nastavljamo s temom Osjeti i osjećaji. Nakon kisele i slatke jabuke, kore drveta, osjećaja tuge i sjete na red je došao i smrznuti cvijet i aluminijska folija kao nama nova tehnika na području modeliranja i građenja. Zadatak je bio oblikovati smrznuti cvijet s naglaskom na izražavanju neravne i grbave površine. Izazov je bio lijepiti dijelove. Tome smo doskočili tako da smo unaprijed pripremili dijelove ljepljive trake i poredali ih na rub klupe. Cvjetove smo učvrstili kuglicom plastelina koju smo dodatno učvrstili većim komadima alu-folije. Osim likovnih pojmova zadatak je bio pravi izazov upravo u tehničkom smislu. 

Kora drveta

Za današnji sat upoznavanja nove tehnike – lavirani tuš, pripremali smo se na malo drugačiji način. Naizgled ne baš zanimljiv motiv kore drveta približen je prethodnim domaćim zadatkom fotografiranja nekog zanimljivog kadra kore drveta u blizini kuće ili bilo gdje u prirodi. Zadatak nije bio obvezaHvala roditeljima koji su nam bili mala podrška i pomoć. Fotografije su postavljane na digitalnu ploču Padlet.

Nastali su zanimljivi kadrovi različitih vrsta drveća. Na satu smo detaljno opisivali kore i prisjećali se osjeta dodira. Na primjerima reprodukcija uočavali smo različite crte po toku i karakteru te mnoštvo sivih tonova.

Prije rada, učenici su isprobavali nanošenje tuša perom i kistom na suhu i mokru podlogu. Kao najzanimljiviji dio proglašen je trenutak „cvjetanja“ tuša na mokroj podlozi.

Kisela ili slatka jabuka

Slikanje dožovljaja pjesme Gdje je onaj cvijetak žuti

„Gdje je onaj cvijetak žuti“ skladba je koja nam je bila poticaj za izražavanje dojmova slikanjem. Umjesto duže analize na kraju, ovaj put smo više vremena odvojili za opisivanje i uspoređivanje umjetničkih djela na početku sata. Cilj ove aktivnosti bio je usmjeravanje pozornosti na neke likovne elemente, ali i na usporedbu dva djela. Učenici su bez problema uočili kako je isti motiv prikazan na različite načine (ljudski lik, šuma). Ono neizbježno u ovoj dobi je iznošenje misli oblikovanih vlastitim iskustvom. Zanimljivo je da je najviše komentara dobila Picassova Melankolična žena s objašnjenjima da je sigurno tužna zato što sjedi u policijskoj stanici, čeka neki važan razgovor, zabrinuta je za djecu… Pogled na Ozalj je u odnosu na Cezannovu Šumu postao mjesto radnje iz crtića nekih aktualnih likova negativaca. Na kraju smo povezali negativne osjećaje s bojom i ozračjem koju pojedina slika prenosi na gledatelja. Sada se samo trebalo odmaknuti od prepoznatljivih motiva i naslikati svoj dojam skladbe potezima i mrljama. Naravno, i dalje upoznajemo izražajne mogućnosti tempere. Gotovo svi znali ispravno dozirati crnu kada su željeli dobiti tamnije tonove.

reprodukcije.png

Ilustracija pjesme Kakve je boje potok

Prvi put smo se okušali u tehnici gvaša. Zadatak je bio postići različite tonove boja prikazujući zamišljene slike iz pjesme gledane očima lastavice, srne ili jelena.

Moje slovo u tonovima

Tempera na početku drugog razreda i dalje je vrlo zahtjevna tehnika, posebice ako učenici u prvom razredu uopće nisu slikali temperom. No, ako su na primjerenim zadatcima počeli istraživati tehniku i svladali barem tehnički i organizacijski dio u prihvatljivoj mjeri, tada u drugom razredu mogu pristupiti nešto težim zadatcima. Tonove boja smo uobičajeno približili usporedbom s glazbom, a mnogima je pažnju privuklo oživljeno slovo „C“ koje moli Cvijetu da ga razveseli tonovima neke boje. Ozbiljnost i težinu zadatka olakšao je Mačak iz Škrinjice koji nam je došao prije dva dana. Na inicijativu učenika nadgledao je rad i sudjelovao  u analizi.

tonovi.png

Spajamo likove

Osnovne i izvedene boje podijelili smo na danas na tople i hladne. Uočavanje boja vježbali smo usmjerenim opažanjem boja na primjerima fovističkih slika koje su odlično poslužile zbog svojih intenzivnih, čistih boja. Više učenika je uočilo kako boje na slikama nisu stvarne boje uočenog u prirodi. Zadatak je bio iz kolaž papira toplih i hladnih boja izrezati po dva geometrijska lika i zalijepiti ih na podlogu. Sljedeći zadatak bio je mostovima („tračnicama“) spojiti likove jednake boje. Osim usredotočenosti na zadatak stvaranja šarene kompozicije likova, učenici su istovremeno trebali što urednije izrezivati, a u povezivanju razmišljati kako što uspješnije „provući“ mostove ispod likova koji se nađu na putu. Većina je upravo taj izazov navela kao najzanimljiviji dio.

Razigrana crta

ppt - razigrana crta.png

Unutar teme Slika igra priča, ponovili smo što znamo o crti kao likovnom elementu što smo naučili u prvom razredu. Proučavali smo zanimljive Picassove crteže i pratili tok njegovih crta. Zadatak je bio format papira ispuniti slobodnom, otvorenom krivuljom i plohe nastale presijecanjem crte ispunitim različitim crtama u boji.

bottom of page