NAŠI RADOVI
Igra boja i oblika
Radili smo u četiri skupine, crtali geometrijske likove crnim flomasterima, zatim ih oslikavali vodenim bojama. Bilo je veselo i zabavno zajednički raditi. Uz vodene boje slikali smo i tuševima u boji.
Ribe
Cvijeće u vazi
Mjesec svibanj, mjesec je cvijeća. Stoga je razumljivo ponavljanje motiva, ali u drugoj tehnici.
Cvijet za mamu
Na početku školske godine nastao je jedan rad tako da smo se igrali bojama i upoznavali rad akvarelom. Sada smo taj rad iskoristili za kolaž. Izrezivali smo neobične latice i pokušali ih složiti u što neobičniji cvijet.
Naše papilarne linije putuju
Izumitelj Ivan Vučetić i njegova metoda daktiloskopija inspirirala nas je za istraživanje naših papilarnih crta. Dali smo otisak svog desnog kažiprsta koji je učiteljica malo uvećala. Zatim smo saznali da postoji nekoliko osnovnih tipova otisaka - otisak krug, otisak zamka i otisak luk. Flomasterom smo produžili naše linije do rubova papira, razvijajući njihov tok maštom.
Pisanice
Ritmom osnovnih i izvedenih boje te slobodnih oblika dizajnirali smo pisanice.
Maslačci
Slikajući žute maslačke i njihove zračne lopte vježbali smo nanošenje boje potezima kista u zadnim smjerovima: travu odozdo prema gore, a latice od sredine prema van. Bijele padobrančiće dodai smo jagodicom prsta. Najzahtjevniji dio bio je dobiti tonove zelene boje različite svjetline.
Slikamo kao Miro
Upoznali smo slikara Joana Miroa. Saznali smo ponešto iz njegova života kao umjetnika. Promatrali smo slike koje su nastale igrom oblika koje slikara asociraju na sunce, kukce, biljke... Pokušali smo se igrati bojom i oblicima na sličan način. I još nešto zanimljivo - Miro je bio jedan od rijetkih slikara čiji je atelje bio vrlo uredan, svi kistovi posloženi i oprani nakon korištenja, svaki dio pribora uvijek je bio na svome mjestu.
Lopta koja skače
Otkrivali smo kako su se prije izrađivali crtani filmovi. U jednoj sekundi trebale su se izmijeniti 24 sličice koje naše oko vidi kao pokret. Dogovor je bio da svi zajedno pokušamo tako nešto napraviti. Svi su imali isti zadatak; naslikati livadu s plaivim nebom i šarenu loptu na posebnom okruglom komadiću papira. Nakon toga su se svi učenici stali u vrstu iza svog rada. Na svakoj sljedećoj podlozi loptu smo zalijepili malo više udesno i malo više gore.. Uvezli smo radove i brzim listanjem "vidjeli" kako lopta skače.
Proljetna kiša
Zamišljali smo što se događa na površini vode kada po njoj padaju kišne kapi.
Razred veselih lavića
Danas smo izrađivali vesele maske lava. Osim boje dodali smo i nakovrčanu frizuru nastalu od papirnatih traka. Oni spretniji kovrčali su ih škarama, a oni malo manje spretni trake su namatali na olovku. Najzabavniji dio je bio sakriti svoje lice iza maske.
Crvena ruža
Razgovarajući o crvenoj ruži kao simbolu ljubavi, opisivali smo njezin izgled i na povećanoj fotografiji tražili svijetle i tamne tonove. Istovremeno smo ih tražili i na Kleeovoj slici Vrt ruža. Prisjetili smo se kako smo gvašem dobivali svjetlije tonove i kako smo dodatkom crne dobili tamniji ton. Naučeno smo pokušali primijeniti na zadanom motivu tako da kružnim pokretima kista dočaramo latice ruže.
MOJE NAJDRAŽE SLOVO
ZIMSKA NOĆ
Slikanje temperama, a još k tome miješanje boja i istraživanje svijetlih i tamnih tonova pravi je izazov i za učenike i za učiteljicu. Ovaj ćemo rad pamtiti jer smo njime zaslužili prvu peticu u životu!
PROSINAČKI MOTIVI
U prosincu smo slikali i crtali ritam različitih likova i crta. Dizajnirali smo šalove i kuglice za božićno drvce. Kuglice smo upotrijebili za božićnu čestitku.
PAHULJICA
Proučavali smo izgled pahuljica na uvećanim fotografijama, a zatim smo ih pokušali nacrtati kombinirajući papirnate trake i kredu.
TONOVI BOJE
Prvi put smo slikali gvašem. Uspoređivali smo tonove u glazbi i tonove koje možemo dobiti rabeći likovno-tehnička sredstva. Ovaj put smo svjetlije tonove dobili miješanjem neke vodene boje bijelom temperom, a za tamniji ton smo iskoristili crnu vodenu boju. Možda izgleda jednostavno, ali prvašić se dosta namuči miješanjem, ispiranjem kistova, mijenjanjem vode, pospremanjem i čišćenjem pribora ... i to sve tijekom samo jednog školskog sata!
GLJIVA - KUĆICA PATULJAKA
JATO PTICA
GEOMETRIJSKI LIKOVI
Kolažem smo nizali različite geometrijske likove istražujući ritam.
KUKURUZ
Različitim crtama, flomasterom smo gradili klip kukuruza strpljivo nižući zrnje.
Prvi puta smo slikali temperama. Naučili smo da miješanjem dvije osnovne boje nastaje izvedena boja. Miješanje boja i poteze kistom vježbali smo na motivu žira.
ŽIR U IZVEDENIM BOJAMA
Naučili smo što je to kip i kako ga gledamo. Naučili smo da se kipovi mogu oblikovati od raznih materijala poput kamena, drveta, gline i drugih materijala.
Od plastelina smo pokušali oblikovati različita geometrijska tijela i nanizati ih na drveni štapić.
ŠARENE SKULPTURE
20160928_121638 | 20160928_121626 |
---|---|
20160928_121631 |
Slikali smo žutom, crvenom i plavom. Pokušali smo prikazati sadržaj priče.
PRIČA O TRI BOJE
Jednom davno, davno živjele su tri boje. To nisu bile neke obične boje, bilo koje. A, ne! One su bile glavne! Od njih će nastati neke druge boje. I još k tome, bile su najbolje prijateljice. Zanima li vas kako se zovu?
Naše tajanstvene prijateljice bile su Žuta, Crvena i Plava boja.
Puno su vremena provodile zajedno, igrale razne igre i zabavljale se. Tako su jednom u šetnji poželjele zaigrati neku novu igru, uz to plesati i istovremeno stvoriti zanimljivu sliku. Samo, za to im je trebala velika, bijela livada. Tako bijela i ravna poput vašeg papira. Uskoro su je pronašle. Baš su bile zadovoljne i nestrpljive da što prije započnu svoju igru.
Dogovorile su pravila i igra je mogla početi. Svaka od njih treba otplesati neki ples i plešući ostaviti svoj trag na livadi.
Prva je na redu bila Žuta boja. Veselo je skočila na bijelu livadu, okrenula se nekoliko puta na mjestu, zatim vijugajući potrčala na drugi kraj livade. Tu je malo zastala. Kad je predahnula, visoko je poskočila, poletjela i spustila se negdje na sredinu livade. Još se malo vrtjela pa se umorila. Mahnula je Crvenoj da i ona pokaže svoj ples.
Sve je bilo dozvoljeno, ali plesati se moglo samo po bijelim dijelovima livade koje Žuta nije stigla obojati. I Crvena je skakutala, vrtjela se, sad ovdje, sad ondje.
Plava ih je zadivljeno gledala, ali je bila i malo zabrinuta. Pitala se hoće li za nju ostati dovoljno bijelog prostora za ples. Naravno da je bilo dovoljno. Samo, Plava je trebala plesati puno laganije i sporije jer je morala paziti da u brzini ne oboji već zauzete dijelove livade. Ipak je uspjela.
Kad je i najmanji dio livade bio obojan, igra je završila. Nastala je prekrasna, šarena slika. Žuta, Crvena i Plava bile su jako zadovoljne i sretne.
Israživali smo crtaća likovna sredstva. Kako raditi flomasterom, kojom jačinom pritisnuti olovku, a kojom drvenu bojicu. U tome nam je pomogla ova priča.
CRTEŽ ZA ANU
Ana je vesela i radoznala djevojčica. Njoj nikad nije dosadno. Kad nema prijatelja za igru, ona u mašti oživi neku od svojih plišanih igračaka i igra može početi. U posljednje vrijeme malo je zaboravila na svoje plišane ljubimce. Pitate se zašto? Uskoro će krenuti u prvi razred pa je jako uzbuđena. Mama joj je već kupila sve knjige, torbu i pernicu. Ani se najviše sviđa pernica. Tako je lijepa! Puna je novih bojica i flomastera. Jedva čeka nešto nacrtati.
Sinoć, prije spavanja Ana se odlučila malo upoznati i poigrati svojim novim priborom za pisanje. Izvadila je drvene bojice i flomastere. Svi su joj se predstavili i pokazali joj kakav trag ostavljaju na papiru. Nastao je baš šaren crtež. Ana je odlučila sutra nastaviti upoznavanje i igru, ali sada je bila umorna i otišla je ravno u krevet vrlo zadovoljna crtežom.
Ipak nisu svi bili tako zadovoljni. U pernici je ostao crni flomaster, crna bojica i jedna debela olovka na kojoj je pri vrhu bilo upisano slovo B. Njih Ana nije ni izvadila jer joj se crna nije nimalo sviđala.
Flomaster je predložio da svo troje pokažu Ani kako mogu stvoriti zanimljiv crtež. Olovka i bojica su se složile. Flomaster se oslobodio svog poklopca i na novom čistom papiru povukao nekoliko ravnih dugačkih crta, a zatim između njih zavijugao vrlo dugačkom crtom. Za kraj je napravio nekoliko okreta kao da kliže na ledu. Na redu je bila drvena crna bojica. Ona je redala i ravne i zakrivljene crte, kratke i dugačke. Tražila je mjesto gdje bi mogla ostaviti puno tankih, kratkih tragova. Ponegdje se približila debelim crtama i vijugala oko njih. Zadnja je na red došla olovka. Sve preostale dijelove papira popunila je poskakujući, vrteći se i vijugajući.
Na kraju su flomaster, bojica i olovka završili crtež za Anu veselo skačući i ostavljajući puno točaka. Točke su na nekim mjestima bile skupljene, a negdje su se raspršile na sve strane. Umorne od skakanja, sve tri pisaljke stale su jedna iza druge i odšetale natrag u pernicu.
Crtež je bio gotov. Zanimljiv i neobičan. Tko zna hoće li se svidjeti Ani?
MOJA TORBA
Naš prvi rad na satu Likovne kulture. Bilo je prilično teško usmjeriti pažnju na izgled torbe, a zanemariti ukrasne slike na torbi.
U završnom dijelu naši prvašići su ugodno iznenadili kada je baš svatko znao odgovoriti na pitanje ZAŠTO i objasniti svoj izbor najzanmljivijeg rada.