20. travnja 2018. naša škola bila je domaćin predzadnjeg turnira ovogodišnje Međuškolske go lige. Nakon XV. gimnazije u Zagrebu (MIOC), SŠ Tina Ujevića u Kutini, OŠ Eugena Kumičića u Velikoj Gorici red je došao i na nas. Za sada našu školu predstavljaju samo oni najuporniji učenici 2. c, 2. d, 3. a i 3. b razreda. Otkrivati ovu zanimljivu igru počeli smo tek ove školske godine. Ovaj turnir je mali korak naprijed za nas jer smo prvi puta svi igrali na velikoj ploči. Nije bilo baš lako igrati protiv iskusnih srednjoškolaca, ali radoznalost i želja za uspjehom i učenjem je bila jača.
Pred nama je vrlo zanimljiva završnica u svibnju. Naime, od 21. do 27. svibnja održat će se Drugi hrvatski go tjedan u sklopu kojeg nas očekuje završetak turnira, svečanost proglašenja najboljih i ono što nas posebno raduje – susret s gospodinom Catalinom Taranuom (Cătălin Țăranu), profesionalnim igračem petog dana najpoznatije i najstarije udruge profesionalnih igrača iz Japana Nihon Ki-in.
Za one koje zanima evo nekoliko zanimljivosti o ovoj igri koja nas uči razmišljati.
Za igru go se obično kaže da ima jednostavna pravila koja se tisućljećima nisu mijenjala. Čak i vrlo mala djeca mogu naučiti igrati go za 10 minuta. S druge strane, broj mogućnosti je toliko velik da se vrhunski igrači usavršavaju cijeli život. Igra go nastala je u staroj Kini. Prema legendi, izmislio ju je mudri car kako bi svog lijenog sina potaknuo na razmišljanje. U 6. stoljeću igra je došla u Japan, gdje je stoljećima imala status vrhunske misaone vještine. Japanci su u 20. stoljeću i najviše pridonijeli širenju igre na ostale kontinente. Tako je prije 100 godina go došao u Europu, i to upravo u Pulu, sjedište Austrougarske mornarice. Danas se go igra u svim europskim zemljama. Postoje brojna natjecanja od kojih su najvažnija europski go kongresi i europska prvenstva za mlade do 12, do 16 i do 20 godina. S obzirom na udaljenost od dalekoistočnih zemalja u kojima je go jedan od najpopularnijih misaonih sportova, u svijetu se go vrlo često igra i na internetu.