
Ove je godine naša škola po prvi puta sudjelovala na smotri projekata iz Građanskog odgoja i obrazovanja.
Odabrali smo jednu od dimenzija međupredmetne teme Građanskoga odgoja i obrazovanja - kulturološku dimenziju čiji je jedan od ciljeva razvijanje zavičajnoga i nacionalnoga identiteta. Zajedno smo proveli projekt "Prošlost mojega zavičaja" u sklopu kojeg su interdisciplinarno proučavali dijelove prošlosti zavičaja u skladu sa svojim mogućnostima i interesima. Sukladno pravilima projeka Građanin, projekt je bio vođen i proveden prema zadanim sastavnicama od odabira problema kojim se žele baviti, predlaganja i odabira najboljeg rješenja, sastavljanja i provođenja plana akcije do predstavljanja zajednici i samovrednovanja. Sudjelovali su svi učenici, a projekt su predstavile četiri učenice - Nika Idžaković, Ria Zbiljski, Paula Klanjčić i Sara Delić. Na županijskoj smotri koja je održana u ožujku u OŠ Grigora Viteza plasirali smo se na državnu smotru, održanu u Muzeju suvremene umjetnosti, 22. svibnja gdje smo uspješno obranili naš projekt. Ujedno smo imali prilike vidjeti čime se bave i drugi učenici diljem domovine i kakve probleme odabiru u svojim lokalnim zajednicama i pokušavaju biti aktivni u društvu.
PODATCI O PROJEKTU
naziv projekta: Prošlost mojega zavičaja
voditelj: Lidija Križanić, dipl. učitelj razredne nastave, učitelj mentor
učenici: 3. d razredni odjel, 19 učenika
učenici koji predstavljaju projekt: Nika Idžaković, Sara Delić, Paula Klanjčić, Ria Zbiljski
dimenzija Građanskoga odgoja i obrazovanja: Kulturološka dimenzija
područje unutar dimenzije: osobni i zavičajni identitet
cilj projekta: Upoznavanjem prošlosti zavičaja razvijati osjećaj pripadnosti i ponosa bogatstvom kulturno-povijesne baštine. Svojim primjerom poticajno djelovati na druge učenike i ostale sugrađane te tako potaknuti svijest o nužnosti očuvanja zavičajne baštine kao važnog dijela nacionalnog kulturnog blaga.
Ishodi učenja i kompetencija:
Učenici će:
- upoznati razvoj svojega grada od 13. st.
- izdvojiti ključne događaje u razvoju grada
- imenovati istaknute pojedince iz prošlosti grada, značajne i za nacionalnu povijest
- upoznati način života ljudi kroz postav muzejske, etnografske zbirke
- analizirati promjene u izgledu grada od kraja 19. st. prema starim fotografijama
- opisati i objasniti značenje najvažnijih kulturno-povijesnih spomenika
- likovno i literarno interpretirati motive povezane s prošlošću zavičaja
- razvijati samopouzdanje, komunikaciju i suradnju
Opis projekta
Izbor i istraživanje problema
Tijekom prošle školske godine učenici su sudjelovali u projektu „Upoznajemo zavičaj“ (https://janicaosljubobabic.wixsite.com/janica/o-projektu). Projekt je osmišljen na način da lutka Janica posjeti učenike u svih osam područnih škola i tako upozna pojedina mjesta zavičaja. Prošlogodišnje iskustvo potaknulo je učenike da nastave s istraživanjem. Kada je najavljen redovni nastavni sadržaj „Snalaženje u vremenu“, spontano se nametnulo pitanje koliko dobro poznajemo prošlost svojega grada i zavičaja, možemo li ga još bolje upoznati i na koji način. Na samom početku promišljalo se i o pitanju čemu nam uopće koristi poznavanje prošlosti. Također, snažan poticaj bilo je istraživanje provedeno među ukućanima i poznanicima učenika koje je pokazalo da se poznavanje prošlosti grada i zavičaja temelji tek na jednom dijelu povijesti koje se odnosi na onaj dio koji se promovira posljednjih godina djelatnošću Turističke zajednice Grada, a povezan je s dvorcem Erdody. Učenici zaključuju da odrasli slabo poznaju prošlost zavičaja. Nakon pregledavanja i istraživanja sadržaja udžbenika povijesti od 5. do 8. razreda, učenici uočavaju da u njima također nema podataka o prošlosti zavičaja i da sve spoznaje ostaju na onome što uče u 2. i 3. razredu i da se to znanje kasnije ne nadograđuje u redovnoj nastavi.
Moguća rješenje problema
Učenici su predlagali načine na koje bi mogli upoznavati prošlost zavičaja. Uočili su da su u prošlogodišnjem projektu samo virtualno posjetili neka mjesta u zavičaju preko mrežne stranice projekta i da bi sigurno bilo bolje i upečatljivije obilaziti važna mjesta i prostore u stvarnom prostoru i vremenu. Predlagali su razgovor sa starijim članovima obitelji, istraživanje starih predmeta i fotografija, traženje podataka uz pomoć interneta i iz knjiga te posjet muzeju. Planirano je zatražiti i pomoć roditelja u traženju podataka i u traženju starih predmeta za razrednu izložbu.
Najbolji pristup rješavanju problema
Kao prvi i najvažniji korak, odabran je posjet Gradskom muzeju Jastrebarsko. S kustosicom je dogovoren plan rada. Dogovoren je i susret s gostom u razredu koji će odabranim starim fotografijama ispričati zanimljive dijelove prošlosti 19. i 20. st. Spomenute dvije aktivnosti planirane su kao temelj istraživanja na koje bi se nadovezao i niz drugih aktivnosti.
Plan djelovanja
Sve projektne aktivnosti bile su povezane ponajprije s nastavnim sadržajima Prirode i društva, ali i ostalih nastavnih predmeta poput Hrvatskoga jezika, Likovne kulture i Glazbene kulture. Izvanučionička nastava u muzeju realizirana je u dva dijela. U prvom su dijelu učenici upoznali građansku povijest Jastrebarskog, najvažnije dokumente, način života, obrtništvo, razvoj školstva i drugih društava te značaj najvažnje vlastelinske obitelji Erdödy. U drugom dijelu upoznavali su neke segmente života na selu – načine glačanja odjeće, put od mlijeka do sira i put od lana do platna. U susretu s gostom u razredu upoznali su povijest grada i njegov izgled s kraja 19. st. i tijekom 20. st. te neke važne osobe. Istovremeno je nastajala i razredna izložba starih predmeta i fotografija. Istraživali su značaj znamenitih osoba koje su na neki način povezane s gradom i zavičajem, ali i poviješću domovine. Povijesne i tradicijske motive interpretirali su i likovno (park Erdödy, kraluš, lampaš, ulice grada u pošlosti, istraživanje likovnog stvaralaštva Ljube Babića), glzbeno (ples Ja posijah repu) i literarno (legende, sažetci, sastavci). Neke aktivnosti popraćene su i digitalnim kvizovima, e-karticama za učenje, interaktivnim slikama, video zapisima i poveznicama na primjerene sadržaje.
Ostvareni rezultati
Uz osnovni zadani cilj ostvreno je i niz drugih zadataka. Učenici su pokazali da se sustavnim bavljenjem određenom temom uz visoku motivaciju, stručno vođenje i samovrednovanje mogu ostvariti zadani ciljevi i na puno zahtjevnijoj razini od one koja je predviđena za dob. Upravo tom činjenicom potaknuli su druge učenike i ostale iz svoje okoline na važnost poznavanja zavičaja kao temelja za razvoj zavičajoga identiteta. Osim individualnog i vođenog oblika rada, provedene su i mnoge aktivnosti u skupini kojima su se razvijale važne komunkacijske i suradničke vještine. Interdisciplinarni pristup temi omogućio je kvalitetno povezivanje poznatih s novim saznanjima, razvijanje važnih sposobnosti, stavova i vrijednosti čime znanje postaje trajnije.
Predstavljanje projekta
Projekt je predstavljen ravnateljici i pedagoginji škole te učenicima škole od prvog do četvrtog razreda. Lokalnoj zajednici predstavljen je putem društvenih mreža Grada Jastrebarsko i Turističke zajednice grada Jastrebarsko. O projektu i suradnji s Muzejom snimljena je i emitirana emisija Hrvatskoga radija Obrazovnoga programa „Umijeće odrastanja“, 25. veljače 2019. pod nazivom „Upoznajem svoj zavičaj“.
Comentários