top of page

4. zadatak: Slikamo kao Klee

Poticaj: Dvorac i sunce, 1928.

Primjenom metode estetskoga transfera učenici, osim usmjerenja na dominantni likovni problem, upoznaju lik i stvaralaštvo odabranog umjetnika. Opseg sadržaja se prilagođava uzrastu i iskustvu učenika, a pažljivim odabirom zanimljivih detalja iz života umjetnika učenici su najčešće vrlo motivirani zbog čega se povećava njihova usredotočenost na rad.

3. zadatak: Slikamo kao Hundertwasser

Poticaj: apstraktna djela, slike pod nazivom Kompozicija

Danas smo upoznali austrijskog slikara, grafičara i arhitekta koji si je nadjevao više imena tijekom svog života - neka od njih su Friedensreich Regentag Dunkelbunt Hundertwasser.

Na njegovim slikama zamijetili smo vijugave crte koje neprekidno putuju i grade njegov svijet mašte kao i sjajne, jarke boje. Uočili smo spiralu kojima gradi zanimljive krošnje stabala koje pak podsjećaju na lizalice. To je bio dovoljan poticaj za odlazak u vlastiti svijet mašte - šaren, zanimljiv, nepredvidiv i u kojem su moguća i stabla u obliku šarenih lizalica. Krivudavih linija umjetnik se nije htio odreći ni u osmišljavanju građevina na kojima se odmah uoče jedinstveni, raznoliki prozori bez ravnih stranica.

U crtanju linija poslužili smo se crnom uljnom pastelom, a plohe smo oslikavali vodenim bojama.

2. zadatak: Slikamo kao Vasilij Kandinsky

Poticaj: apstraktna djela, slike pod nazivom Kompozicija

Upoznali smo poznatog umjetnika Vasilija Kandinskog. Uz pomoć prezentacije saznali smo ponešto o njegovu životu i razvoju kao slikara. Saznali smo da je kao dječak svirao klavir i violončelo i da je glazba imala veliko značenje i u njegovu likovnom stvaralaštvu. Rođen je u Rusiji, ali se školovao i veći dio života radio u Njemačkoj. Upoznali smo i njegova prijatelja Paula Kleea s kojim ćemo se također baviti. Uspoređivali smo apstraktne slike s onima koje prikazuju prepoznatljive motive iz naše stvarnosti i okoline. Opisujući apstraktne slike uvježbavali smo zamjećivanje prisutnih likovnih elemenata. Na kraju smo izdvojili ponavljane likove, analizirali boje i pokušali sa sličnim likovima i bojom stvoriti vlatitu kompoziciju.

1. zadatak: Igra pravokutnicima i kvadratima

Poticaj: Piet Mondrian

Upoznali smo prvog umjetnika u našem školovanju. To je nizozemski slikar Piet Mondrian, pznat po svojim slikama na kojima crnim crtama stvara "rešetku". Dobivena polja oslikava žutom, crvenom i plavom bojom. Koje su to osnovne boje naučili smo na prošlom satu Likovne kulture, a danas smo se usredotočili na rezanje papira te komponiranje dobivenih ploha. Usput smo vježbali nazive geometrijskih likova - kvadrat i pravokutnik.

bottom of page