top of page

DIZAJN NAOČALA
Zadatak je bio vrlo jednostavan – dizajnirati najneobičnije naočale, ali tako da one ipak izgledaju tako da se mogu nositi. Počeli smo s aktiviranjem predznanja i pitanjem što je to dizajn. Zanimljivo da je nekoliko učenika bilo blizu točnog određenja značenja riječi, a većina je pojam vezala uz tekstilni dizajn. U oblikovanju su se mogli koristiti flomasterima i drvenim bojicama, različitim crtama i ritmom malih obojanih ploha. Nakon oblikovanja okvira, na „staklima“ je trebalo prikazati odraz onoga u što gledaju. Najzanimljiviji dio sata učenicima je bilo upravo odgonetavanje gdje se njihov prijatelj nalazi i u što gleda. Bilo je tu igrališta, plaže, igranja igrica, čekanja autobusa na stanici pa sve do leta avionom. Ovakav, neuobičajeni završetak dobra je prilika za međupredmetnu povezanost s nastavom jezika i jezičnoga izražavanja, učenja slušanja i vježbanja kvalitetne komunikacije. Iako u prvom planu nije bio likovni pojam, učenici su usvojili značenje pojma dizajn i kako priliči kraju nastavne godine – dobro se zabavili.

Pčela leti - Jedan od predloženih sadržaja za ostvarivanje ishoda OŠ LK B.1.1. i  OŠ LK C.1.2. je i animirani film. Uz „klasičan“ način privida pokreta brzim ispuštanjem papira s crtežima upotrijebili smo i animaciju fotografija naših pčelica. Motivirao nas je uvijek zanimljiv i pomalo tajanstven svijet pčela, ali i primjeri pokušaja drugih učenika u stvaranju animiranog filma.

KOCKAVICA - kombinirana tehnika, flomaster i akvarel

kockavica - jedna od rijetkih proljetnica, strogo zaštićena zakonom

Ilustracija lektirnog djela "Tri medvjeda i gitara"

Kako bismo se pripremili za stvaranje prave slikopriče, vježbali smo umetanje sličica u "obične rečenice za čitanje.

Naše mačkice

Što vole članovi moje obitelji

Naše prvo modeliranje i građenje

Za Dan jabuka odabrali smo motiv kojim su se u tom trenutku bavili mnogi učenici u hrvatskim učionicama. Nastavili smo razgovor o različitim crtama i kombinirajući ih, izgradili jabuku. Svaka je našla mjesto na zajedničkom plakatu koji smo odlučili izložiti na zidu učionice kako bismo se svaki dan podsjetili da "Jedna jabuka na dan, tjera liječnika iz kuće van."

IMG_20201020_121200.jpg

Obilježavajući dane kruha proučavali samo najčešće žitarice našega podneblja. Klip kukuruza smo nacrtali crnom pastelom, a zatim smo zrnje ušarenili vodenim bojama. Kako neki likovni umjetnici koriste crtu proučavali smo na djelima Kleea i Šercara.

Jedan zeleni list bio je jako tužan jer su svi oko njega počeli dobivati lijepe jesenske boje, a samo je on ostajao zelen. Mi smo zamolili Jesen da ga razveseli svojim najljepšim bojama. Posudili smo joj naš kist i tako su nastale nove haljine našeg zelenog lista.

Kako nastaju izvedene boje? Koristili smo samo osnovne vodene boje. Na mjestu dodirivanja i miješanja nastala je izvedena boja. Negdje uspješno, a negdje manje uspješno, jer posla je bilo napretek. Poslije svakog uzimanja boje, trebalo se pobrinuti da kist bude čist i dobro opran. Plohe novonastalih boja spajali smo zakrivljenim, ravnim, isprekidanim i izlomljenim crtama. 

Poigrali smo se točkama u osnovnim bojama i zakrivljenom crtom koja predstavlja put našega trkača između kapica. U analizi na kraju sata smo vrlo objektivno govorlili o nastalim radovima. Za početak, velik je uspjeh izdržati do kraja i ne odustati ako nam u jednm trenutku postane dosadno i zamorno. Ovo je tek početak našega putovanja kroz svijet likovnosti na kojem ćemo naučiti puno toga o likovnom jeziku, ali i razviti mnoge druge vještine. 

bottom of page